Choď na obsah Choď na menu
 


Vzorkovník prírodných kameňov

Vzory a farebné odtiene žuly.

Čo je žula? Žula - granit je jedna z najbežnejšie sa vyskytujúcich vyvretých hornín na Zemi. Granitovými horninami sú budované celé horské masívy.

Granit je hlbinná vyvretá hornina. Je ním tvorená väčšia časť kontinentálnej kôry, pričom hrúbka granitovej vrstvy je od 1,5 až do 50 km. Najväčšie lomy na žulu sa nachádzajú vo Fínsku, Nórsku, Švédsku, Portugalsku a Španielsku. Z ďalších krajín sveta je to Brazília, India a krajiny južnej Afriky - Angola, Namíbia, Zimbabwe. Neporušené granity možno nájsť najbližšie v Českom masíve - Českomoravská vrchovina, Šumava, Krkonoše.

Farba horniny je zvyčajne svetlá - biela, sivá  s odtieňmi zelenkastej, ružovej alebo modrej. V prítomnosti väčšieho množstva tmavo sfarbených minerálov, môže byť aj tmavá.

Pre svoju odolnosť sa granit využíva ako stavebný kameň - väčšie bloky ako základy stavieb, malé kúsky ako štrk. Vďaka svojej odolnosti voči zvetrávaniu má aj mnohé ďalšie využitie. Cintorínska architektúra - náhrobné kamene, hroby, urny. Záhradná architektúra. Stavebná architektúra - parapety, krby, kuchynské a kúpelňové dosky, obklad, dlažba a veľa iného...

Vzhľadom k tomu, že žula je prírodný kameň, môžu sa vyskytovať rozdiely vo farbe a v jej štruktúre.

Pripravujeme nové odtiene mramoru a onyxu.

 

Onyx

Datum: 23. 1. 2018
Fotografií: 16
Zložiek: 0

Mramor

Datum: 23. 1. 2018
Fotografií: 11
Zložiek: 0

Žula

Datum: 23. 1. 2018
Fotografií: 41
Zložiek: 0